پاسخ محمدرضا نائینی به یادداشت محمدرضا زائری

۲۱ فروردین ۱۳۹۷کد مطلب: 038
حذف شهریه طلاب به خاطر اسنپ

به گزارش “صرخه” محمدرضا نائینی استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در پاسخ به یادداشت انتقادی محدرضا زائری نسبت به حذف شهریه طلابی که با اسنپ همکاری می کردند در کانال تلگرامی خود نوشت:

“همراهی با مردم”

این عنوانِ کلیدیِ یادداشت برادرم زائری عزیز است؛

بنده نیز مانند او معتقدم روحانیون باید همراه مردم باشند و طعم شیرین و دلپذیر همراهی با آنان را بچشند؛ فقط سخن در این است که آیا این همراهی از راه امضاء توافقنامه با اسنپ به دست می آید؟

راستش در این دو سه سال تعدادی از طلاب جوان به بهانه ی همنشینی با مردم دست به همه رقم کاری زدند؛ اما کافی است به صفحات آن ها در فضای مجازی و نیز واکنش های مردم به آن حرکات نگاه کنید تا ببینید آیا توانسته اند تحولات اجتماعی را درک کنند یا نه؟

پیش فرضی که در برخی نوشته های جناب زائری دیده می شود این است که:

“روحانیون در گوشه ی حجره ها در حال قرنطینه فقط مشغول خواندن فقه و اصولند”؛ بنده با این پیش فرض موافق نیستم؛ همه ی ما روزانه بارها با مردم تماس داریم و اصولاً فضای مجازی نمی گذارد از درد آنان بی خبر باشیم؛ اما باید دید چرا گروهی از ما با مردم همراه نیستیم؟

علتش هر چه باشد حتما راننده ی اسنپ نبودن نیست؛ نکته ی دیگری که مایلم تذکر دهم کلمه ی: “شنیدم” در ابتداء یادداشت این برادر گرامی است؛ معتقدم تا شنیده ها تبدیل به یقین نشده اند نباید دست به قلم ببریم.

در پایان بگویم: “من یک طلبه ام و سال های سال طعم فقر را چشیده ام؛ امیدوارم هیچ محصلی مجبور نشود به جای تحصیل، صرفا برای کسب درآمد به کارهای وقت گیری که مانع پیشرفت علمی است تن دهد؛ درک می کنم چرا یک دانشجوی جوان که باید شب و روز درس بخواند مسافرکشی می کند”